Yaşasın sınıf dayanışması: Kod-A ve DHL direnişlerini ziyaret ettik

Bu sabah 7 kişilik bir ekiple Güneşli’de bulunan Kod-A ve DHL direnişlerini ziyaret ettik. Hoş bir sabah oldu. Çok şey öğrendik. Hakkını arayan, güçlü ve güzel insanlarla tanıştık.

Sosyal-İş’te örgütlenen Kod-A bilişim şirketi işçilerinden 11’i, işveren kendilerini işten atınca 3 Ekim’de direnişe başlamıştı. Bu konuda sitemizde haber yapmıştık. Sabahtan yaptığımız ziyaretle direnişçi dostlarımızla tanıştık, sohbet ettik ve mücadelelerini öğrendik.

Kod-A, farklı firmalara taşeron olarak bilişim hizmeti veren bir firma. Çalışanlar üniversite mezunu olmasına rağmen ücretler asgari ücret ya da onun biraz üzerinde. Müthiş bir çalışma temposu, mobbing ve ayrımcılık söz konusu. Bu ortama insanlar uzun süre dayanamadığı için giriş çıkış oranı çok yüksek ve çalışanlar hemen hep genç insanlar. Bu durumu dinleyince bir kez daha sendikaların önemini anladık. Üniversite mezunu olsanız bile eğer sektörünüzde sendikal örgütlülük zayıfsa ücretleriniz de düşük oluyor.

İşten atılan arkadaşlar Telekom’un Güneşli’deki binasının içinde taşeron olarak çalıştıkları için direniş yeri olarak orasını belirlemişler. Toplamda 850 civarı Kod-A çalışanı, başta İzmir olmak üzere pek çok şehre dağılmış durumda. Buna rağmen Sosyal-İş hızlı bir şekilde örgütlenip %40 barajını geçmiş. İşveren her zaman olduğu gibi yetkiye itiraz etmiş ve bu arada öncü işçileri de işten atmaya başlamış. Ancak arkadaşlarda ileri düzeyde bir birlik ve beraberlik oluşmuş gibi görünüyor. Çay arasında bile onlarca çalışan aşağıya, arkadaşlarının yanına indi, sohbet etti, destek verdi.

Konfederasyonumuz DİSK’e bağlı, kardeş sendikalarımızdan biri olan Sosyal-İş bu mücadeleye ciddi önem veriyor. Sendikanın genel sekreteri Celal Uyar ve örgütçüsü Cemal Bilgin ile de bol bol sohbet ettik. Sosyal-İş bu mücadeleyi, örgütsüz bir sektör olan, ancak her geçen gün sayıca büyüyen bilişim sektörüne giriş kapısı olarak görüyor. Bu direnişin sektör işçilerinin kaderini değiştirecek bir mihenk taşı olacağına inanıyor. Böylesi kritik bir mücadeleden heyecana kapılmamak mümkün değil. Sosyal-İş’teki dostlarımıza ve işçi arkadaşlarımıza başarılar diliyoruz.

Kod-A işçilerinin çalıştığı Telekom ile yine direnişte olan DHL Express aynı binadalar. DHL giriş katında, Telekom ise üst katlarda. Kod-A direnişindeki öncü arkadaşlar, DHL işçilerinin direnişi gördüklerini, onların yaptığı konuşmaları işyerinden bile duyduklarını ve etkilendiklerini belirttiler. İlginç bir tesadüf ve etkileşim olmuş.

Hatırlarsanız, DHL direnişi ile ilgili de bir haber yapmıştık. TÜMTİS sendikasında örgütlenen DHL işçileri, aynı Kod-A işçileri gibi işletme barajını aşmış ve yetki başvurusunda bulunmuştu. Ancak yönetim başvuruya itiraz etmiş ve ardından çeşitli bahanelerle öncü işçilerden 9’unu işten atmıştı. Bu durum karşısında mücadeleci bir sendika olan TÜMTİS ile birlikte işçiler 18 Temmuz’da direnişe başladılar. 87 gündür direniş sürüyor. Dile kolay. Ancak gerek konuştuğumuz işçi arkadaşlar gerekse sendikanın genel sekreteri Muharrem Yıldırım ve örgütçüsü Murat Küçükşahin son derece kararlı ve kendilerinden eminler.

TÜMTİS son yıllarda ciddi başarılara imza atan bir sendika. DHL bir dünya şirketi. TÜMTİS, DHL’in lojistik şirketinde 2012-2014 yıllarında gerçekleşen ve tam 476 gün süren bir direniş sonucunda örgütlenmiş ve DHL lojistik işçilerinin kaderini değiştirmişti. DHL Express’te de er ya da geç aynı sonucu alacaklarını öngörmek zor değil. Yolları açık olsun.

Direniş alanından ayrılırken şöyle bir hayal kurduk. Haftaya bir akşam iş çıkışı Güneşli’ye 20 kişilik bir grup halinde gidebilsek. Bu iki direnişteki kıymetli arkadaşlarımıza daha ciddi bir moral ve destek versek! Ne dersiniz?

Ziyareti birlikte yaptığımız üyelerimizden Mehmet’in söylediği gibi: “sendikanın özü direnişten geçer.” Bu direniş alanları, sendikal mücadelenin bu özünü kavramamız ve hissetmemiz için çok önemli fırsatlar aslında. Sadece direnişçi işçilere değil, size de iyi gelecektir.

Facebooktwitter

Yorumlara kapatılmıştır.