Tekstilde birleşme kararı

Tekstil İşçileri Sendikası, hak kayıplarının yaşandığı bir süreçte işkolunda birlik olmanın önemine değinerek Bağımsız-Sen’e birleşme davetinde bulundu. Sendika, DİSK Tekstil’e katılacağını açıkladı.

Tarık Tekgözli, 11.3.2017, Aydınlık Gazetesi

https://www.aydinlik.com.tr/emek/2017-mart/tekstilde-birlesme-karari

disk tekstil

Bağımsız-Sen, DİSK Tekstil’in birleşme davetini kabul etti. Aydınlık’a konuşan Bağımsız-Sen Genel Başkanı Asalettin Aslanoğlu, “Bu durum diğer sendikalara örnek olmalıdır” dedi.

Üye sayısı yaklaşık 12 bin olan DİSK’e bağlı Tekstil İşçileri Sendikası (DİSK Tekstil), 20 ay önce kurulan ve kısa sürede 1000 üyeye ulaşan Bağımsız Tekstil ve Deri İşçileri Sendikası’na (Bağımsız-Sen) birleşme davetinde bulundu. Tekstil İşçileri Sendikası tarafından Bağımsız-Sen’e 17 Şubat 2017 tarihinde gönderilen çağrı metninde, Türkiye’de yaşanan ekonomik sorunların “dokuma, hazır giyim ve deri” işkolunu olumsuz etkilediğine dikkat çekildi.

‘TEHDİT UNSURU ÖRGÜTSÜZLÜK’

Çağrı metninde, “Bunun bir sonucu olarak işkolumuzdaki işçiler işten çıkarılmakta, toplusözleşme haklarına erişimleri engellenmekte, kayıt dışı ekonomi daha da yaygınlaşmaktadır. Sendikalar olarak bizlerin görevi öncelikle üyelerimiz ve tüm işkolumuzdaki tüm işçilerin haklarını korumak ve onların toplu iş sözleşmesi kapsamında güvenceli çalışmalarını sağlamaktır” ifadelerine yer verildi. Çağrı metninde, bugünkü koşullarda işçilerin her türlü saldırıya, tehdide açık hale gelmesinin ardında yatan temel unsurun örgütsüzlük olduğu vurgulandı.

‘ÖRGÜTLÜLÜĞÜ YÜKSELTELİM’

“Sendika üyesi ve toplu iş sözleşmesi kapsamındaki işçi sayısının artması, işçi sınıfının yegane güvencesidir” denilen metinde şu çağrıda bulunuldu: “Sendikamız ve üyesi olduğumuz DİSK’in temel amaç ve ilkelerinden birisi de işçilerin işkollarında birliğinin sağlanmasıdır. Sendikamız birlik ve örgütlülüğün yükseltilmesi doğrultusunda, ortak değerlerde buluştuğumuz Bağımsız Tekstil ve Deri İşçileri Sendikası ile birlik yolunda bir adım atılmasının yararlı olacağını düşünmektedir. Önerimiz, kurullarımız tarafından ortak bir değerlendirme yapılarak, işkolumuzda birliğin sağlanması adına sendikalarımızın bir araya gelmesi ve sendikamız çatısı altında birliğin sağlanması yolunda çalışmaların başlatılmasıdır. Bu düşüncelerle önerimizi takdirlerinize sunuyor ve en kısa süre içinde somut adımların atılması dileğimizi iletiyoruz.”

Birleşme davetini üyeleriyle değerlendiren Bağımsız-Sen yöneticileri teklifi kabul etti.

SENDİKALARA ÖRNEK OLMALI

Konuyla ilgili Aydınlık’a konuşan Bağımsız-Sen Genel Başkanı Asalettin Aslanoğlu, şunları söyledi: “DİSK Tekstil’den daha önce sözlü olarak ‘Birleşelim’ diye teklif gelmişti. Sonrasında yazılı olarak teklif edildi. Bilim ve denetim kurulumuz ile üyelerimizle toplantılar yaparak teklifi değerlendirdik. Şöyle bir karar verdik; İşçiler sendikaya neden üye olur? Kapitalizme karşı bir araya gelmek, güçlenmek ve hak aramak için sendikalara üye olurlar. Bu durumda bir sendika ‘Gelin, birleşelim, daha güçlü olalım’ diyorsa biz sendikanın ilkelerini, kendi ilkelerimizle karşılaştırırız. Zaten bizim ilkelerimiz, DİSK’in kuruluş ilkeleriyle aynıydı. Bu doğrultuda daveti olumlu karşıladık, üyelerimizle birlikte birleşme kararı aldık. Bir ay içinde yapacağımız olağanüstü genel kurulda tüm üyelerimizle birlikte DİSK Tekstil’e katılacağız.”

‘ALÇAK GÖNÜLLÜLÜK’

Aslanoğlu, Tekstil İşçileri Sendikası Genel Yönetim Kurulu’nun, sendikanın şube başkanları ve işyeri temsilcileri dahil tüm kadrolarıyla görüşerek tam bir mutabakatla Bağımsız-Sen’e birleşme davetinde bulunduğuna dikkat çekti. “Bu bizi mutlu etti” diyen Aslanoğlu sözlerine şöyle devam etti: “Yukarıda da ifade ettiğim gibi işçilerin hak kaybettiğini, birleşerek buna direnebileceğimizi belirterek bize davette bulundular. Gerçek sendikalardan bekleyebileceğimiz bir tavır. Bunu alçak gönüllülük olarak değerlendiriyoruz. Sendikalara örnek olmasını diliyorum.”

Facebooktwitter

Yorum yapın