Savaş ve Barış: Akçetin Triko – Abdullah İzgi vakasında barışı sağladık

anlas%cc%a72

Sendikamız üyesi Abdullah İzgi, 26 Kasım 2016 günü çalışmakta olduğu Sina Triko’nun vardiya çıkışında, sokakta yürürken üç kişinin saldırısına uğramıştı. Olaydan haberdar olduktan sonra öncelikle arkadaşımızın tedavisiyle ilgilendik. Hastaneye gidip yaralı arkadaşımızın yanında bulunduk, tedavisine ve evine sağlıkla ulaşmasına nezaret ettik. Bir yandan da hukuki süreçleri başlattık. Nitekim olayın nasıl ve niye gerçekleştiği kısa bir süre içinde ortaya çıktı.

Olayı sendikamızın sosyal medyadaki mecralarında paylaştık. Olay duyulur duyulmaz ilk tepkiyi Nesan Triko’dan aldık. Olayın sıcaklığında bu bizim için çok değerliydi. Nesan Triko’nun sergilediği bu tutum için kendilerine teşekkür ederiz.

İkinci önemli gelişme de bizzat Akçetin Triko’nun işvereninden geldi. Nesan Triko’nun desteği ve teşviki ile derhal bizimle masaya oturdu. İki firmanın yöneticileri ve sendikamız aynı masa etrafında defalarca oturduk, konuştuk ve ortak bir noktaya vardık. Son olarak saldırıya uğrayan arkadaşımız da masaya davet edildi ve hep birlikte uzlaşıyı sağladık. Sayın Hıdır Çetin ile Sayın Abdullah İzgi’nin el sıkışıp kucaklaşmasını sağlamış olmak, gelecekte bu vaka ile ilgili olarak hiçbir insana bir zarar gelmeyeceğini biliyor olmak, Bağımsız-Sen için bu aşamada her şeyden daha önemliydi.

Akçetin Triko aralarında Abdullah İzgi’nin de bulunduğu dört Bağımsız-Sen üyesinin kazanmış olduğu davalara yaptığı itirazı geri çekti ve davalarda anlaşma sağlanmış oldu. Akçetin Triko patronu bundan sonra işyerinde çalışan işçilerin örgütlenme haklarına saygı göstereceğini deklare etti.

Yaşanan gerilimin bitmesi için çaba harcayan Nesan Triko ve Akçetin Triko’ya ve en önemlisi uğradığı saldırıya rağmen yüce gönüllü bir şekilde barışın yolunu açan Abdullah İzgi kardeşimize teşekkür ederiz.

Olayı duyar duymaz hastaneye koşan, hastaneye gelemese de desteğini sunan, çok ileri bir dayanışma ve ortaklık duygusu gösteren, ne gerekiyorsa yapmaya hazırız diyen tüm üyelerimize teşekkür ederiz.

Sosyal medya ve internet sitemizde olayı duyurur duyurmaz yaygınlaşmasına destek olan, olayı kınayan, bize desteğine sunan tüm dost kurumlara ve duyarlı kamuoyuna teşekkür ederiz.

Unutmayalım ki, dünya yerinden oynar, işçiler birlik olsa!

Facebooktwitter

Yorum yapın