İşten atılan Avon depo işçilerinin mücadelesi sürüyor

Avon2Kozmetik markası Avon’un deposunda sendika çalışması yapan işçilerden sekizi 19 mayıs günü çeşitli gerekçeler gösterilerek işten atılmıştı. İşçiler ve sendikaları DGD-Sen’in ortak kararıyla direniş başlatıldı. İşçiler Gebze’deki deponun önünde direnişlerini sürdürüyor ve Cuma günleri Kağıthane’deki Avon Genel Müdürlüğü önünde düzenli olarak protesto düzenliyorlar.

Geçtiğimiz cuma günü işçilerin Avon Genel Müdürlüğü önünde yaptığı açıklamayı dikkatinize sunuyoruz.

Avon3Bu sene kuruluşunun 130. yılını kutlayan Avon, “kadınları güçlendirme” modelini sahiplenen bir kozmetik firması. Oysa kadınları güçlendirme iddiası bir yalan ve sadece bir satış stratejisi. Bizler, Avon’un Gebze’deki deposunda çalışan kadın işçiler, ağır ve sağlıksız çalışma koşulları, bel, boyun, bilek eklemlerinde kaçınılmaz meslek hastalıkları, mobbing ve tacizler ile mücadele ediyoruz. 10 yıllık deneyimimize rağmen hala asgari ücret alıyoruz. Kendimize ve ailelerimize zaman ayıramıyor, fazla çalışma baskısı altında eziliyoruz. Fazla mesai yapmayı reddettiğimiz, hakkımızı aradığımız için işten atılıyoruz.

Bizler, yıllardır süren bu baskı, kötü çalışma koşulları ve güvencesizliğe karşı, sessiz kalmadık. Son olarak, işçisi olduğumuz taşeron firmanın devredilmesi ile birlikte çalışma koşullarımızı ve özlük haklarımızı geriye götürecek yeni sözleşmelere imza atmayı reddettik; adil ücret ve insanca çalışma koşulları talep ettik. Dahası birlikte, dayanışarak, örgütlü davranmaya cüret ettik. DGD-SEN sendikasına üye olduk.

Avon, sendikaya üye olduğumuz için benimle birlikte 7 arkadaşımı işten attı. Bizler 23 Mayıs Pazartesi gününden itibaren Avon’un Gebze’deki deposu önünde direnişe geçtik. Bugün direnişimizin 12.günündeyiz. Avon bizleri sendikalı olduğumuz için işten attığını yalanlıyor. O zaman soruyoruz Avon’a. Her akşam servislerle işten çıkan arkadaşlarımızın direnişi selamlamasını kolaylaştırmak için, servislerin kapılarını açan şoförler niye işten atıldı? Bu sendika hakkımızı savunmamıza karşı çirkince bir saldırı değil de nedir?

Sendikamız bu hafta başında siz, Avon yetkilileri ile görüşme talep etti, cevap vermediniz. Geçen hafta yağmur çamur demeden buraya gelen bizlerden kaçtınız, çalışanları erken çıkardınız. Daha ne kadar bizlerden kaçacaksınız? Avon yetkilileri, sizler çirkinleştikçe biz güçleniyoruz, dayanışmamızı büyütüyoruz. Şunu bilin ki, hangi deliğe kaçarsanız kaçın sizi bulur, gasp ettiğiniz haklarımızı söke söke alırız.

Burada Avon Genel Merkezi önünde içerdeki yetkililere bir kez daha sesleniyoruz. İşçilerle ve sendikamızla masaya oturana kadar direnişimizi devam ettireceğiz. İkiyüzlü pazarlama stratejilerini bir tarafa bırakın ve bizler ve ailelerimize daha iyi bir hayat sağlayacak taleplerimize kulak verin. Taleplerimiz;

–          Taşeron Klüh Avon’dan defolacak!

–          İşten atılanlar geri alınacak!

–          Tüm işçiler Avon kadrosuna geçirilecek!

–          Sendikamız protokolle tanınacak!

Facebooktwitter

Yorum yapın